Close

SLOVNÍK POJMŮ A NOREM


Slovník pojmů nebo souhrn výrazů, jejichž význam nebo interpelace nemusí být jasná nebo srozumitelná. Abychom Vám při koupi našeho zboží pomohli a poradili, dáváme Vám k dispozici informace o produktech, jejich provedeních, materiálech či legislativních požadavcích.

V případě doplňujících dotazů nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím e-mailu na eshop@pilex.sk.


2v1 bunda

produkt / bunda má dvě různé využití, resp. provedení. S možností úpravy / oddělení části produktu. příklad: bunda může mít odepínatelné rukávy a tak může vzniknout vesta. nebo má odepínatelné zateplení a může tak být v provedení přechodná bunda

2v1 kalhoty

produkt / kalhoty mají dvě různé využití, resp. provedení. S možností úpravy / oddělení jedné části produktu od druhé. příklad: kalhoty mohou mít pomocí zipu odepínací spodní část / pod kolenem / a tak může vzniknout nové využití. např. 3/4 kalhoty.

3v1

produkt / bunda má tři různé využití, resp. provedení. S možností úpravy / oddělení části produktu od druhé. příklad: bunda může mít odepínatelné rukávy a tak může vzniknout vesta, která se dá samostatně používat. A zároveň má odepínatelné zateplení a může tak být v provedení přechodná bunda i zimní bunda.

4v1 bunda

produkt / bunda má čtyři různé využití, resp. provedení. S možností úpravy / oddělení části produktu. příklad: bunda může mít odepínatelné rukávy a tak může vzniknout vesta. nebo má odepínatelné zateplení a může tak být v provedení přechodná bunda, nebo zimní zateplená bunda

Absorpce energie v patě

je vlastnost produktu která zajišťuje v souladu s EU legislativou zvýšený komfort uživatele při nošení dané pracovní / bezpečnostní obuvi. Zajistí až 20% odlehčení tlaku mezi nohou uživatele a podlahou

Acetát

Vlákno získané reakcí umělých pryskyřic na celulózu. Vyznačuje se nízkou hmotností, vynikajícími optickými vlastnostmi, odolností vůči teplu, dobrou odolností proti většině chemických přípravků. Má však i nevýhodu, a to slabou odolnost proti oděru a poškrábání, riziko vzplanutí v blízkostí tepelného zdroje s teplotou více než 100 ° C.

Adflo

Filtrační jednotka s pohonem vzduchu pro použití na ochranu dýchacích cest při svařování. Nepřetržitý přívod filtrovaného vzduchu zároveň zajišťuje odvod tepla a potu vznikajícího při svařování.

aerosol

Heterogenní směs malých pevných (kouř) nebo kapalných částic (mlha) v plynu. Rozptýlené částice mají velikost od 10nm do 100 nm, což odpovídá shlukem některých molekul až částicím tak hmotným, že už nemohou snadno poletovat v atmosféře. Aeresóly mohou vzniknout např. při: - stříkání (barev, laků ...) - povlakování - míchacích a čisticích pracích.

akryl

Syntetické vlákno, které často imituje vlnu. Vyniká vysokou elasticitou (takže se nemačká), je velmi snadné, jeho tepelně izolační vlastnosti se přibližují vlně, vyniká stejně vysokou odolností proti otěru a pevností v tahu. Je termoplastický, má velkou absorpční schopnost a velmi rychle schne.

aktivní uhlí

Uhlí zpracované pyrolýzou tak, aby došlo ke zvýšení jeho absorpčních schopností. Výchozím materiálem jsou často kokosové ořechy, ale může jim být také dřevo, kosti nebo uhlí jiného původu. Zrnko aktivního uhlí má strukturu pórů a kanálků, které velikostí připomínají strukturu molekul. Aktivní uhlí má velký vnitřní povrch (400-1500m² / g) a může absorbovat široké spektrum látek (i toxických).

antistatická obuv

Antistatická obuv je obuv s vlastností která zmenšuje a odvádí elektrostatický náboj tak, aby se vyloučilo nebezpečí úrazu elektrickým proudem, zapálení jiskrou hořlavých látek a par. Nebezpečí však není zcela vyloučeno, protože antistatická obuv vytváří odpor pouze mezi chodidlem a podlahou. Zkušenosti ukázaly, že elektrický odpor má být menší než 100kOhm.

antistatika

Vlastnost výrobku, která brání nebo omezuje tvorbu elektrostatické elektřiny.

aramid

Finální úprava některých látek nebo vláken, která má danému materiálu zajistit požadované vlastnosti, např. ohnivzdorné, antistatické, dobré užitné apod.

Aura ™

Částicový respirátor s inovativní filtrační technologií.

bavlna

Měkké přírodní textilní vlákno skládající se z téměř čisté celulózy (94%). Oděvy vyrobené z bavlněného vlákna jsou pohodlné, snadno udržovatelné, vysoce savé a trvanlivé, mají dobrou pevnost v tahu (245-373mN / tex) a v oděru.

bezpečnostní špice

je bezpečnostní prvek který obsahuje daná bezpečnostní obuv. V souladu s platnou EU legislativou zajišťuje ochranu uživatele před pádem tělesa na dané místo obuvi s energií 200Jouleou. to jest těleso o hmotnosti 20kg z výšky 1metra

bezpečnostní lano

Lano, které se připíná na bezpečnostní postroj, aby se osoba, která se pohybuje ve výškách mohla pohybovat v horizontální rovině. Může to být syntetické lano, popruh, ocelové lano nebo kolejnice.

Bezpečnostní postroj proti pádu z výšky

Bezpečnostní mechanismus na ochranu těla, který slouží k zastavení pádu. Postroj je součástí


Close